Bliv rollemodel i SUMH

Vil du dele erfaringer fra dit liv og inspirere andre til at skabe forandring i deres eget liv eller i samfundet? Så er du SUMHs nye rollemodel.

Ung kvinde der står og taler i en mikrofon. Hun har en hvid t-shirt på, hvor der står SUMH med lilla bogstaver.
Foto: Great Minority

Som rollemodel i SUMH deler du dine erfaringer med at leve med en funktionsnedsættelse og/eller diagnose. Du kan f.eks. holde oplæg for unge eller fagpersoner, tage med til møder med politikere og blive interviewet af journalister.

Din fortælling er med til at give andre ny viden, håb og handlemuligheder. Og rollemodeller bidrager til at sætte fokus på vigtige dagsordner og skaber mere inklusion i samfundet.

Selv får du erfaring med at tale foran andre. Typisk bliver du også klogere på dig selv undervejs. Har du lyst til at være rollemodel, klæder vi dig på til opgaven med et kursus.

Intromøde

Vil du høre mere om rollemodelkurset?

Deltag i SUMHs intromøde om rollemodelkurset onsdag d. 5. november kl. 18-19.15. Du hører mere om kurset, og hvad det vil sige at være rollemodel. Mødet foregår online, og det er uforpligtende at deltage.

Hvad giver rollemodelkurset dig?

På kurset lærer du at formidle dine erfaringer med livet med en funktionsnedsættelse og/eller diagnose. Sammen med erfarne vejledere gør I dine erfaringer til en fortælling, som andre har lyst til at høre og kan lære af.

Hvordan foregår kurset?

Kurset er gratis og består af to dele:

Første del er et online opstartsmøde, hvor du møder kursets vejledere og de andre kursusdeltagere. Vi tager hul på arbejdet med at udvælge emne til din rollemodel-historie, og du får en introduktion til kursets anden del.

Anden del af kurset foregår fysisk i en weekend fra lørdag til søndag, hvor du lærer at formulere din fortælling. Vi præsenterer en fortælle-metode og vejleder dig, imens du får tid til at arbejde konkret med din fortælling. Til sidst præsenterer du din fortælling for de andre kursusdeltagere og får feedback.

Når kurset er slut, har du en gennemarbejdet fortælling, du kan bruge som rollemodel i SUMH.

Hvem kan deltage?

For at deltage på rollemodelkurset, skal du være mellem 16 og 35 år og have noget på hjerte. Du skal have en funktionsnedsættelse og/eller diagnose samt erfaring med et eller flere af følgende temaer:

  • Videregående uddannelse
  • Erhvervsuddannelse
  • Ledig uden job og uddannelse efter 9./10. klasse
  • At være i arbejde
  • Ensomhed

Det er gratis at deltage, og der er plads til max 9 deltagere.

Hvornår er rollemodelkurset?

Rollemodelkurset afholdes i november 2025:

  • Online opstartsmøde onsdag d. 19. november kl. 18-19.30 (del 1)
  • Weekendophold på Kursuscenter Brogaarden ved Middelfart lørdag d. 22. november til søndag d. 23. november (del 2)

For at deltage i rollemodelkurset, skal du deltage i både del 1 og del 2.
SUMH dækker alle udgifter i forbindelse med din deltagelse i kurset – også for en evt. hjælper.

Billede af medarbejder

Kontakt

Malthe
Melskens

22 81 29 54 / 48 88 45 52

Kommende kurser

05.11.2025

Intromøde til Rollemodelkursus

19.11.2025

Rollemodelkursus (del 1)

22.11.2025

Rollemodelkursus (del 2)

Tre unge griner