Dato og tid

Tirsdag d. 10. februar kl. 18-20

Sted

Online i Zoom

Tilmeldingsfrist

Tirsdag d. 10. februar kl. 17

Kick-off: Nyt politisk udvalg

Er du interesseret i politisk arbejde, og vil du gerne blive klogere på, hvordan du kan deltage aktivt i den politiske debat? Så skal du med til kick-off af SUMHs nye politiske udvalg!

Kom med til kick-off af SUMHs nye politiske udvalg, hvor vi fortæller om det nye udvalg. Vi kommer også omkring, hvordan du kan engagere dig politisk og arbejde sammen med andre unge for at skabe forandringer lokalt og nationalt så alle unge kan leve det ungdomsliv, de ønsker.

Vi har også inviteret Jimmi Elley Nielsen, der er tidligere formand i SIND Ungdom, til at fortælle om, hvorfor det er vigtigt at en frivilligorganisation tænker og agerer politisk. Derudover kommer Jonas Manthey Olsen, der er politisk chef i DUF og fortæller om, hvilke politiske redskaber vi kan bruge, når vi vil skabe politiske forandringer i samfundet.

Du behøver ikke have erfaring med politisk arbejde for at deltage eller blive en del af SUMHs politik udvalg, men du skal have lyst til at skabe forandringer politisk sammen med andre unge.

Program

  • Velkomst og tjek-ind
  • Introduktion af det nye politiske udvalg i SUMH
  • Oplæg: Når frivillige organisationer tænker og agerer politisk
  • Pause
  • Oplæg: Om politiske værktøjer
  • Arbejdsgrupper – introduktion og samtale
  • Tak for i dag

Praktisk

  • Alle unge med handicap, diagnose eller kronisk sygdom i alderen 16-35 år kan deltage i det politiske udvalg.

Tilmeld

Mødet foregår online i Zoom. Det er uforpligtende at deltage.
Når du har tilmeldt dig mødet, modtager du en mail med mødelink.

E-mail(Påkrævet)
Fødselsdato(Påkrævet)
Privatlivspolitik(Påkrævet)

Dato og tid

Tirsdag d. 10. februar kl. 18-20

Sted

Online i Zoom

Tilmeldingsfrist

Tirsdag d. 10. februar kl. 17

Portrætbillede af Malthe Melskens

Kontakt

Malthe
Melskens

22 81 20 54 / 48 88 45 52